تبلیغات
welcome
welcome
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلگ چیست؟

     بسیج یک پدیده اجتماعی و اعتقادی است که همزمان با وقوع جنگ تحمیلی و با ابتکار امام خمینی (‌ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی در پنج اذر سال 1358 تاسیس شد.
          این نهاد را از ان جهت می توان اجتماعی دانست که ابتدا در درون جامعه شکل گرفت و به عنوان اولین وظیفه خود حراست و پاسداری از اب و خاک این مرز و بوم را عهده دار شد.
          به عبارت دیگر بسیج گروهی است که از اقشار مختلف جامعه شکل می گیرد، سازمان می یابد و درهمه مناطق کشور اعم از روستا و شهر و در میان عشایر حضور دارد و چون اعضای ان روابط و مناسبات مستمر و دائمی باهم دارند به عنوان یک گروه اجتماعی عمل می کنند.
          بسیج را می توان یک نهاد نیز نامید . چراکه مجموعه یک رشته ارزشها و هنجارهایی است که به صورت یک تفکر درآمده و مشابه نهادهای اجتماعی دیگر نقش افرینی می کند.
          افرادی داوطلب با اعتقادات و آرمانهای مشترک و به صورت یک جوشش دائمی ازدرون اجتماع شکل می گیرد و مسؤولیت ها و مأموریت هایی را در ابعاد اجتماعی _ سیاسی و فرهنگی برعهده می گیرد.
          در واقع می توان گفت بسیج فرزند انقلاب اسلامی و یکی از نهادهای آن است که بزودی توانست با خودباوری نیروهای ان از همان اغاز پیدایش خود کارهای بسیار چشمگیری را انجام بدهد که در پیشرفت کشور بسیار موثر بوده و تا به امروز نیز ادامه داشته اند.
         
          مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای« مدظله العالی» در تعریف بسیج می فرمایند:
          «بسیج عبارت است از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها ، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رسانیدن و به خوشبختی رسانیدن این کشور جمع شده اند ... بسیج یعنی حضور در همه میدانهایی که از انسان در آن میدان یک کاری می طلبند.»
          خمیرمایه بسیج ایثار و فداکاری است که اوج ان را می توان در نهضت عاشورا به وضوح مشاهده کرد؛ در واقع شهادت طلبی عنصری است که در تفکر شیعه و بسیجی شیعه وجود دارد.
          بسیج به سبب مردمی و فراگیر بودن دارای توانایی ها و قابلیت های بسیاری است با پایان جنگ تحمیلی علاوه بر ادامه فعالیت های نظامی در چهارچوب حفظ و صیانت از انقلاب و کشور ، در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی وارد شد و یک بار دیگر خود را برای فصل جدیدی از ایثار اماده ساخت.
          پایان جنگ تحمیلی اغاز یک راه طولانی و دشوار برای بازسازی کشور و دست یابی به قله های رفیع در عرصه های مختلف علمی ، اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و غیره بود.
          سلحشوران دفاع مقدس این بار رخت نبرد را در عرصه های دیگر برتن کردند و با توجه به خودباوری و تلاش های شبانه روزی در عرصه های علمی انقلابی نوین برپا و دشمنان را باردیگر مایوس کردند.
          رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با ضرورت حضور بسیج در عرصه های مختلف می فرمایند:
          «در دوران جنگ، بسیج برای جنگ است، در دوران پشتیبانی برای پشتیبانی، در دوران علم برای تحصیل وتدریس و در دوران سازندگی برای سازندگی است». ایشان در جای دیگری می فرمایند:
          « بسیج به معنای حضور شجاعانه ، فداکارانه و مخلصانه انسانهای پیشگام در تمامی عرصه های مورد نیاز نظام اسلامی و کشور است».
          با توجه به تعریف فوق،بسیجیان باید در عرصه هایی که پیشرفت کشور و حفظ نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی در آن است حاضر شوند.
          گاهی کشور نیاز به حضور بسیجیان در میادین رزم برای مقابله با متجاوزین دارد، زمانی سازندگی و پیشرفت اصلی ترین نیاز کشور است، برخی اوقات نمایش اقتدار و وحدت ملی نیازمند حضور در صحنه های اجتماعی بسیجیان است .
          بر این اساس یکی از مهمترین نیازهای کشور در دوران سازندگی ، توسعه علمی و دسترسی به آخرین یافته های علمی و پژوهشی جهان و همچنین تولید علم می باشد .
          از آنجاییکه که رشد علوم و فنون در کشورها مانع مهمی برای ادامه سلطه کشورهای استکباری است بنابراین ، این کشورها همیشه تلاش می کنند تا کشورهای دیگر را از دستیابی به یافته های جدید علمی وفنی محروم کنند.
          در چنین شرایطی یکی از مهمترین وظایف بسیجیان تلاش برای حضور موثر در عرصه علمی کشور است. علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه تشکیلات بسیج نیز با تشکیل انجمن های علمی برای دانشجویان و دانش آموزان و تشویق و حمایت از آنان، زمینه تلاش موثر بسیجیان در عرصه علمی را فراهم می کند.
         
          برخی از اقدامات بسیج در این زمینه عبارتند از:
          الف) تشکیل انجمن های علمی دانشجویی و دانش آموزی
          ب) شناسایی و تشویق دانشجویان ، طلاب و دانش آموزان ممتاز کشور
          ج) ارائه خدمات آموزشی ویژه به دانش آموزان ممتازبسیجی برای شرکت در المپیاد های علمی کشور.
          د) حمایت از محققین و مبتکرین بسیجی.
         
          امروز بسیجیان با حضور در عرصه های علم و فن اوری نشان داده اند که تفکر امام خمینی ( ره ) تفکری پویا است که با گذشت سه دهه از فرمان ایشان برای تشکیل بسیج همچنان به سوی کمال پیش می رود و افق ها جدیدی را برای نظام جمهوری اسلامی رقم خواهد زد.
          کسب نشان های مختلف از مسابقات علمی ، فرهنگی و ورزشی داخلی و بین المللی و تلاش هایی که بسیجیان در پیشرفت علوم و فنون انجام می دهند همه و همه نشان از خودباوری ارتش 20 میلیونی کشور دارد.
          امروز سکان بسیاری از ارکان کشور در اختیار بسیج است ، اساتید دانشگاههای ما امروز بسیجی هستند و با تفکر بسیجی خود منشا تاثیر در بسیاری از طرح های علمی و اقتصادی هستند.
          امروز بسیج و بسیجی ارزشی انکار ناپذیر است که همه آحاد مردم ایران به ضرورت بقا و تقویت ان اذعان دارند.
         طبقه بندی: نقش بسیج در تقویت خودباوری و جهاد علمی،
[ جمعه 20 آبان 1390 ] [ 05:35 ب.ظ ] [ امید وزیری دوزین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدید كننده عزیز. امیدوارم ساعات خوشی را در این وبلاگ به سر ببرید.
email : omidtakalii@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
.