تبلیغات
welcome
welcome
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلگ چیست؟

دانش آموز بسیجی خودباوری نوآوری و شكوفایی در عرصه­های علم و فن­آوری

ریاست محترم سازمان بسیج دانش آموزی درنشستی ضمن تبریک سال نو برنامه های آتی سازمان را اینگونه بیان نمودند:...
امید است درسال 87 که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بنام نوآوری و شکوفائی نام­گـذاری شـــده است دانش آموزان بسیجی به عنوان نماد نوآوری و شکوفائی پیشتاز در هموارسازی بستر دستیابی به قدرت علمی فناوری و فرهنگی باشند، و این امر میسر خواهد بود چرا که در جامعه دانش آموزی کشور جمع کثیری به عنوان بسیجی و با روحیه انقلابی پیشتاز هستند و در عرصه­های مورد نیاز حضوری ایثارگرانه دارند این سازمان در سال 87 با سرلوحه قرار دادن نوآوری و تدوین راهبردهای نوین و گسترش برنامه­ها و فعالیتهای متنوع علمی و فرهنگی بر اساس مبانی نظری و رهنمودهای مقام معظم رهبری با گسترش در پنج محور برای دانش آموزان کشور اجرا می­نماید.

سازمان بسیج دانش آموزی با دارا بودن 4600000 هزار نفر عضو گسترش یافته در 54000 واحد آموزشی بعنوان بزرگترین تشکل دانش آموزی کشور کانون جوشان، مناسب­ترین بستر حضور و مشارکت دانش آموزان در تشکیل ارتش بیست میلیونی و دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی است محسوب می­گردد و این سازمان با شعار دانش آموز محوری و تبدیل دانش آموز از مخاطب به همکار توانسته بیش از 550 هزار جایگاه مدیریتی در سازمانی را با مسئولیت دانش آموزان اداره نماید و بحمدالله مانند دوران هشت سال دفاع مقدس که با بهره­گیری از توانمندی و ظرفیت و خلاقیت و ابتکار دانش آموزان و با تکیه به عنصر ایمان و ایثار افتخار پیروزی را برای ملت ایران به ارمغان آورد. امروز نیز در عرصه­های فرهنگی، علمی، امدادی و سازندگی با ایجاد تحول اساسی در راهبردها، مسیر تعالی را به سمت چشم انداز بیست ساله طی می نماید و امید است در سال 87 که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بنام نوآوری و شکوفائی نام­گـذاری شـــده است دانش آموزان بسیجی به عنوان نماد نوآوری و شکوفائی پیشتاز در هموارسازی بستر دستیابی به قدرت علمی فناوری و فرهنگی باشند، و این امر میسر خواهد بود چرا که در جامعه دانش آموزی کشور جمع کثیری به عنوان بسیجی و با روحیه انقلابی پیشتاز هستند و در عرصه­های مورد نیاز حضوری ایثارگرانه دارند این سازمان در سال 87 با سرلوحه قرار دادن نوآوری و تدوین راهبردهای نوین و گسترش برنامه­ها و فعالیتهای متنوع علمی و فرهنگی بر اساس مبانی نظری و رهنمودهای مقام معظم رهبری با گسترش در پنج محور برای دانش آموزان کشور اجرا می­نماید.

1-    مقابله منطقی با تهاجم فرهنگی دشمن با تعمیق معرفت دینی و بصیرت سیاسی اعضاء از طریق اجرای برنامه­های فرهنگی و حفظ انسجام در مدارس

2-         ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی، تقویت روحیه همیاری و مسئولیت­پذیری در اعضاء

3-    شناسایی و پرورش دانش آموزان نخبه بسیجی منطبق بر الگوهای علوی و فاطمی برای تأمین مدیران و منابع انسانی متعهد و خلاق برای آینده کشور

4-         هدایت و بکارگیری توان و قابلیت­های دانش آموزان در عرصه­های سازندگی و خدمت رسانی

5-    تقویت اراده و خلاقیت و توسعه فرهنگ پژوهش و تحقیق و نوآوری در راستای بسترسازی برای شکوفائی تولید علم و جنبش نرم افزاری .

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی، سال 1387 را سال «نوآوری و شکوفائی» نامگذاری ­نمودندو فرمودند من امسال را سال نوآوری و شکوفائی می­نامم و انتظار دارم که انشاء­الله هم در زمینه نوآوری و هم در زمینه شکوفائی ملت ما شاهد نتایج شگفت­آوری باشد.

بحمدلله بسیج نهادی است که در طول سالیان گذشته بر حسب شرایط محیطی با نوآوری فعالیتهای نوگرایانه و تأثیرگذار بر جامعه داشته است و این مدیون نیروهای خلاق تحول آفرین است که در اقشار مختلف بسیج در راستای شکوفائی انقلاب اسلامی در عرصه­های مختلف، فعالیت دارند از جمله دانش­آموزان بسیجی که با اراده و اعتماد به نفس و بصیرت و تهذیب نفس توانسته­اند در عرصه­های علمی بدرخشند بطوریکه در سال 86 جامعه، شاهد حضور قدرتمندانه بسیجیان در المپیادهای علمی کشوری و جهانی بود و دانش آموزان بسیجی عضو باشگاه دانش پژوهان بسیج توانستند 67 مدال (22 طلا 28 نفره ،  17 برنز) در سطح کشور و درسطح جهان 10 مدال (3 طلا 5 نقره و 2 برنز) را برای این ملت به ارمغان بیاورند.


  در سال 87 نیز با برگزاری اولین اردوی آمادگی المپیاد علمی با حضور 213 نفر از برگزیدگان المپیادهای علمی اردوی آزمایشی و همچنین اردوی آمادگی تابستانی در باشگاه دانش پژوهان بسیجی امید است در سال 87 دانش آموزان عضو بتوانند با فتح سکوهای علمی جهان افتخار دیگری را برای کشور در راستای تحقق جنبش نرم افزاری و تولید علم بیافرینند.

لیگ علمی پایا ــ پیشگامان ایران اسلامی

 لیگ علمی پایا مسابقات علمی دانش آموزان بصورت گروهی و تیمی است که در قالب لیگ علمی برای اولین بار در کشور برگزار می­گردد در حقیقت با نوآوری در برگزاری آزمونهای علمی متفاوت با شرایط مرسوم  و با اهدافی متفاوت از سنجش میزان یادگیری فردی دانش آموزان است، اهداف لیگ علمی:

1-   ایجاد زمینه برای پرورش و خودباوری علمی.

2-    تقویت روحیه همکاری ، تعامل، هم اندیشی و کارگروهی در راستای ارتقاء سطح علمی و رشد خلاقیت و نوآوری.

3-    شناسایی ، هدایت و حمایت مادی و معنوی دانش آموزان با استعداد برای حضور در عرصه­های علمی و فناوری این لیگ علاوه بر ایجاد جذابیت حضور در رقابتهای علمی، شرایط یادگیری بالاتر را بصورت تعامل و همفکری گروهی فراهم می­سازد و دانش آموزان مشارکت بیشتری را در آموزش و یادگیری از خود نشان می­دهد نوآوری در آموزش و روش حل مسئله بصورت نوین از کارگروهای مثبت این لیگ بوده و تجربیات خوبی را برای دبیران در امر فعالیتهای آموزش گروهی فراهم می­سازد.

در مرحله اول این لیگ که در سطح شهرستانهای کشور برگزار گردید 20000 تیم متشکل از یکصد هزار نفر از دانش آموزان در دوره راهنمایی و متوسطه شرکت داشتند.

اثرسنجی این مرحله حاکی از استقبال و علاقمندی گسترده جامعه هدف لیگ برای گسترش طرح و ارائه آموزشهای مستمر و منابع آموزشی در خصوص آموزش خلاق ریاضی بوده است ضمن آنکه حضور دانش آموزان در این نوع آزمون با کمترین اضطراب و استرس همراه می­باشد.

بوجود آوردن شرایط مناسب برای دانش آموزان جهت مدیریت زمان و برنامه ریزی در کسب نتیجه گروهی بهتر طی مدت زمان برگزاری آزمون و ارائه و روش آموزش خلاق همراه با خود باوری از دستاوردهای مهم طرح می­باشد.

مرحله استانی این لیگ در تاریخ 13 اردیبهشت ماه بصورت همزمان در سراسر کشور برگزار می­گردد که از هرپایه تحصیلی راهنمایی و متوسطه ده تیم برتر پسر و دختر به لیگ کشوری راه می­یابند.

در لیگ کشوری 5 مرحله آزمون اعم از آزمون تستی ، تشریحی گروهی، آزمون امدادی، مرحله عملی و نهائی آن ارائه طرح پژوهشی توسط گروه خواهد بود تیم های موفق کشوری معرفی می­گردند.

امید است با اجرای این حرکت بدیع در سال نوآوری و شکوفائی شاهد حرکتی ارزنده در مسیر پرورش خلاقیت دانش آموزان ایران اسلامی باشیم.

  
یازدهمین مجمع تجلیل از دانش آموزان بسیجی ممتاز و مبتکر و مخترع بسیجی

در این مجمع تعداد 102 نفر از مخترعین و ممتازین و صاحبان مدال المپیادهای علمی جهانی مورد تجلیل واقع می­شوند.

هدف از برگزاری مجمع :

1-         شناسایی استعدادهای برتر و تشویق و حمایت از دستاوردهای علمی و تحقیقی دانش آموزان.

2-         ارائه الگوهای موفق و پرتلاش در عرصه علم و معرفی به جوانان.

3-    تکریم علم جوئی و تقویت انگیزه و پرورش بسیجیان مستعد برای حضور مؤثر در جنبش نرم افزاری و تولید علم.

4-         ارائه توانمندیها و توجه به دستاوردهای علمی و پژوهشی دانش آموزان در جامعه .

5-         ایجاد فضای مناسب جهت رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و پژوهشی.

 

مراحل مقدماتی این مجمع همراه با اعلام فراخوان در کلیه مدارس کشور برای شناسایی و ثبت نام و انتخاب دانش آموزان ممتاز ، مبتکر و مخترع آغاز گردید شرایط اختصاصی و معیار انتخاب برای دانش آموزان ممتاز دوره راهنمائی معدل 20 و دوره متوسطه معدل 19 و برای دانش آموزان مخترع ، ثبت اختراع و معرفی در یکی از جشنواره­ها منطقه­ای و یا ملی بوده است شرایط عمومی داشتن حداقل 12 ماه عضویت در بسیج دانش آموزی می­باشد.

در مرحله دوم انتخاب برترینها با محاسبه امتیاز در سطح هر شهرستان و مرحله سوم برترینهای هرشهرستان با در نظر گرفتن امتیازات در 31 جشنواره علمی استانی که در دهه فجر سال گذشته برگزار معرفی گردیدند.

در مرحله نهائی که درسطح کشور انجام می­شود دانش آموزان برتر از لحاظ پیشرفت علمی و تحصیلی و همچنین دانش آموزان مبتکر و مخترع بسیجی نیز بر اساس حضور و کسب رتبه در جشنواره­های ملی و بین­المللی به مجمع کشوری راه می­یابند.

امسال بدلیل کثرت آثار ارائه شده با حضور اساتید دانشگاه از آثار دانش آموزان داوری بعمل آمد و صاحبان اثر که بالاترین امتیاز کسب کرده­اند به مجمع دعوت شدند .

یازدهمین جشنواره و مجمع تجلیل از دانش آموزان ممتاز، مبتکر و مخترع بسیجی در 31 فروردین ماه در اردوگاه شهید باهنر تهران با حضور مسئولین لشکری و کشوری برگزار و از 240 دانش آموز ممتاز کشوری و تعداد 35 صاحب اثر در بخش مخترعین و 4 نفر از مدال آورندگان المپیاد علمی جهانی تجلیل بعمل می­آید.

همچنین نمایشگاه اختراعات دانش آموزان با هدف معرفی توانمندیهای دانش آموزان مخترع و نوآور.

 

 تقویت روحیه خلاقیت، خودباوری، اعتماد به نفس و تعامل دانش آموزان مخترع و بهره­گیری از توانائی و تجربیات یکدیگر همزمان با برگزاری مجمع و شرکت 35 اثر بر پا می­گردد که مورد بازدید مسئولین و عموم قرار می­گیرد.

توضیح آنکه در طول سالهای گذشته در بخش اختراعات با توجه به ایجاد فضای علمی و بسترسازی برای شکوفائی استعدادها حضور مخترعین در جشنواره از رشد کمی و کیفی بالائی برخوردار بوده است بطوریکه در نهمین مجمع تعداد آثار رسیده به دبیرخانه 26 اثر در دهمین مجمع 58 اثر و در یازدهمین جشنواره 114 اثر بوده است و این نمایانگر حضور پر تلاش دانش آموزان در عرصه علم و فناوری می­باشد.

این آثار در موضوعات مکانیک، الکترونیک، رایانه، کشـاورزی ، پزشکی ـ زیست فناوری و نانو تکنولوژی می­باشد.

تعداد دانش آموزان ممتاز و مبتکر و مخترع که در طول سال تحصیلی گذشته و طی سه مرحله مقدماتی و مجمع کشوری مورد تجلیل قرار می­گیرند 15500 نفر می­باشد.

 

ششمین جشنواره قرآن و عترت بسیج دانش آموزی

با هدف :

1-         گسترش معرفت و انس با قرآن و عترت و احادیث در بین دانش آموزان بسیجی .

2-         آشنایی بیشتر دانش آموزان با علوم و معارف قرآن کریم.

3-         شناسایی استعدادهای بالقوه و تلاش به فعلیت رساندن این ظرفیتها.

4-         ارائه الگوهای موفق قرآنی به جامعه دانش آموزی کشور.

5-    جذب و هدایت دانش آموزان در مسیر تعالی و رشد معنوی از طریق فراگیری عمیق و انس با قرآن و سیره اهل بیت.

ششمین جشنواره در دو مرحله برای پسران و دختران از تاریخ 14 تا 19 اردیبهشت ماه در جوار بارگاه کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه «ع» در شهر مقدس قم برگزار می­گردد.

مراحل مقدماتی جشنواره با برگزاری مسابقات قرآن و عترت در سطح مدارس شروع و برترینها در سطح شهرستانها به رقابت پرداخته و در جشنواره استانی که در ایام دهة فجر در سراسر کشور برگزار گردید به رقابت پرداخته و برترینهای استانی به جشنواره کشوری راه یافته­اند.

این جشنواره در چهار رشته قرائت، حفظ و درک مفاهیم قرآن و عترت برگزار می­گردد. در خصوص رشته درک مفاهیم قرآن با توجه به نامگذاری سال اتحاد و انسجام و ضرورت آشنایی دانش آموزان با این دو واژه کتاب اتحاد در قرآن در تیراژ 100000 جلد چاپ و توزیع گردید از این کتاب برای دانش آموزان آزمون بعمل می­آید. و در خصوص عترت نیز کتاب بوستان حکمت در تیراژ 100000 تالیف، چاپ و توزیع گردید که از این کتاب آزمون بعمل می­آید.

مراسم اختتامیه این جشنواره در محضر مراجع عظام برگزار می­گردد.

تعداد نفرات شرکت کننده در مراحل مقدماتی از سطح مدرسه تا استانها 576000 نفر در دو دوره تحصیلی راهنمایی و متوسطه بوده و در جشنواره کشوری از هر رشته یک نفر برتر در دو دوره راهنمایی و متوسطــه راه یافته­اند و 496 نفر از برترینهای استانی اعم از دختر و پسر حضور دارند.


برنامه­های سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و هفته معلم

  این سازمان با هدف تبیین و تقویت جایگاه رفیع معلم در فرهنگ اسلامی و تجلیل از حضور فعال و شایسته معلمان در مراحل سرنوشت ساز جامعه و همچنین گرامیداشت سالروز شهادت شهید مطهری و تبیین تفکر دینی ایشان با تشکیل ستاد و بزرگداشت مقام معلم برنامه­­های ذیل را اجرا می­کند:

1- برگزاری مراسم تجلیل از فرهنگیان و معلمین نمونه و فعال در امر بسیج دانش آموزی با برگزاری همایش فرماندهان واحدهایی که فرهنگی هستند در مراکز استانها.

2-   پرداختن و تشریح جایگاه و نقش معلم در جامعه با انتشار دو مجله پویندگان و پیشگامان.

3-   طراحی و چاپ دو نمونه تراکت از سخنان مقام معظم رهبری و حضرت امام در رابطه با مقام معلم.

4- برگزاری مراسم سپاس معلم بطور همزمان در 12 اردیبهشت در کلیه مدارس کشور توسط دانش آموزان بسیجی و تجلیل و تکریم از معلمان.

5-   عطرافشانی و گلباران مزار شهدای فرهنگی توسط گروههای مقاومت بسیج دانش آموزی.

6-   دیدار با خانواده معظم شهدای فرهنگی.

7-   برگزاری مسابقه فرهنگی پیرامون ارزش معلم و علم آموز


طبقه بندی: نقش بسیج در تقویت خودباوری و جهاد علمی،
[ جمعه 20 آبان 1390 ] [ 03:32 ب.ظ ] [ امید وزیری دوزین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدید كننده عزیز. امیدوارم ساعات خوشی را در این وبلاگ به سر ببرید.
email : omidtakalii@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
.