تبلیغات
welcome
welcome
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلگ چیست؟

دکتر نادر
15-Oct-2009, 15:34
تشخیص و درمان

بسیاری از بیماران بدون تشخیص باقی می مانند که علت آن عمدتاً نارسائی سیستم درمانی برای تشخیص سریع و درمان صحیح کسانی است که نیاز به مراقبت دارند . همچنین بیماران نیازمند اطلاعات در مورد بیماری سل و محل امکانات تشخیصی هستند .

از بیمارانی که بیماری آنها تشخیص داده می شود کمتر از نیمی درمان خود را با برنامه های قبلی با اتمام می رسانند و کمتر از نیمی از آنها درمان خود را کامل می کنند . بیمارانی که درمان خود را کامل نمی کنند باعث ادامه ابتلاء دیگران در اجتماع می شوند . تخمین زده می شود که یک بیمار عفونی بطور متوسط ۱۰ الی ۱۵ نفر دیگر را مبتلا می کند .

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ آزمون‌ پوستی‌ توبركولین‌، بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌، بررسی‌ خلط‌ و رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه‌ باشند. در صورت‌ شك‌ به‌ سایر اختلالات‌، كشیدن‌ مایع‌ نخاع‌، برونكوسكوپی‌ و بیوپسی‌ از مغز استخوان‌ ممكن‌ است‌ انجام‌ شود.
ممكن‌ است‌ جدا كردن‌ یا بستری‌ كردن‌ فرد مبتلا به‌ سل‌ لازم‌ نباشد. این‌ بیماری‌ معمولاً قبل‌ از تشخیص‌ گسترش‌ می‌یابد. بیماران‌ احتمالاً 10 روز تا 2 هفته‌ پس‌ از درمان‌ غیرعفونی‌ می‌شوند.
گاه‌ از شما درخواست‌ می‌شود نمونه‌ خلط‌ 24 ساعته‌ خود را برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ جمع‌ كنید تا مشخص‌ شود كه‌ آیا سل‌ همچنان‌ فعال‌ است‌ یا خیر.
رادیوگرافی‌های‌ منظم‌ پیگیری‌


بیماریابی و تشخیص

بررسی نمونه خلط زیر میکروسکوپ موثرترین روش کم هزینه در بیماریابی سل ریوی افراد مشکوک است. سل براساس شرح حال، معاینه های بالینی و تست های آزمایشگاهی و رادیولوژیک تشخیص داده می شود.


بهترین راه تشخیص بیماری سل در افراد مشکوک انجام آزمایش خلط در سه نوبت مجزا و مـشاهده آن در
زیر میکروسکوپ است در صورت ابتلا به سل ریوی در اکثر موارد میکروب سل در داخل خلط مشاهده خواهـد شـد
این آزمایش در کلیه مراکز بهداشتی درمانی به رایگان انجام میگیرد .


تشخیص بیماری سل :
اولین روش انتخابی برای تشخیص بیماری سل ریوی آزمایش اسمیر مستقیم خلط است. در این روش از افراد مشکوک به سل، ۳ نمونه خلط در عرض ۲ تا ۳ روز جمع آوری و مورد آزمایش قرار داده می شود. در صورتی که جواب دو نمونه از سه نمونه خلط مثبت باشد بیمار به عنوان خلط مثبت طبق برنامه Dots تحت درمان قرار می گیرد. اگر جواب یکی از نمونه ها مثبت باشد و نشانه های بالینی و رادیولوژیک با بیماری مطابقت داشته باشد با نظر پزشک معالج می توان درمان را شروع کرد.
سل ریوی هیچگاه نمای بالینی منحصر بفردی ندارد بنابراین رادیوگرافی فقط نقش کمک کننده در تشخیص سل دارد.
تست پوستی توبرکولین ( PPD ) از نظر بالینی ارزش محدودی دارد بخصوص در کشورهای با شیوع بالای سل. بهر حال تست پوستی توبرکولین در سنین زیر ۵ سال دارای اهمیت است.
مؤثرترین امر در تشخیص به موقع سل، به یاد داشتن این بیماری در ذهن به هنگام ویزیت بیمار است.


تحقیقات نشان می دهد که سهم پزشکان در تأخیر تشخیص به مراتب بیشتر از سهم بیماران بوده است. لذا برنامه های کنترل سل در کشور باید بطور عمده بر کاهش تأخیر پزشک در تشخیص متمرکز شود.

یک نمونه عکس رادیوگرافی بیمار مسلول

File:Tuberculosis-x-ray-1.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tuberculosis-x-ray-1.jpg
دکتر نادر
15-Oct-2009, 15:35
تشخیص

· آزمایش اسمیر مستقیم خلط : ( برای این منظوزر باید از فرد مشکوک به سل لااقل 3 نمونه خلط در عرض 3-2 روز جمع آوری و مورد آزمایش میکروسکوپی قرار گیرد )

· آزمایش میکروب شناسی خلط از جمله مهمترین ، در دسترس ترین و ارزانترین روش تشخیص سل ریوی ، بویژه در بالغین است .

· تشخیص سل برا ساس رادیوگرافی سینه و نتیجه تست توبرکولین از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است .

· اساس تشخیص سل ریوی نتیجه آزمایش میکروسکوپی خلط بیماران مشکوک است


نحوه تهیه نمونه خلط از بیمار مشکوک به سل»

توجه:

- نمونه اول : باید در اولین مراجعه بیمار و زیر نظر پرسنل بهداشتی گرفته شود

- نمونه دوم : در همان روز اول بعد از گرفتن نمونه اول یک ظرف خلط خالی نیز به بیمار داده میشودتا صبح روز بعد بمحض بیدار شدن ، خلط صبحگاهی خود را در آن جمع آوری و به واحد بهداشتی بیاورد.

- نمونه سوم : در مراجعه روز دوم به واحد بهداشتی پس از تحویل نمونه دوم ،یک نمونه دیگر نیز در جا از بیمار گرفته میشود

نکته :

باید به بیمار نحوه تهیه خلط توضیح داده شود و کیفیت نمونه ها توسط پرسنل تحویل گیرنده نمونه بررسی گردد تا در صورت آب دهان بودن ، دوباره تهیه شود و نمونه آب دهان ارزش ارسال به آزمایشگاه را ندارد تا جایی که امکان دارد باید نمونه حاوی خلط سینه باشد و همچنین حجم نمونه گرفته شده حداقل باید حدود cc5 باشد .
دکتر نادر
15-Oct-2009, 15:35
آزمایشهای تشخیصی‌
آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ آزمون‌ پوستی‌ توبرکولین ‌، بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌ ، بررسی‌ خلط‌ و رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه‌ باشند. در صورت‌ شک‌ به‌ سایر اختلالات‌ ، کشیدن‌ مایع‌ نخاع‌ ، برونکوسکوپی‌ و بیوپسی‌ از مغز استخوان‌ ممکن‌ است‌ انجام‌ شود. ممکن‌ است‌ جدا کردن‌ یا بستری‌ کردن‌ فرد مبتلا به‌ سل‌ لازم‌ نباشد. این‌ بیماری‌ معمولا قبل‌ از تشخیص‌ گسترش‌ می‌یابد. بیماران‌ احتمالا 10 روز تا 2 هفته‌ پس‌ از درمان‌ غیرعفونی‌ می‌شوند. گاه‌ از شما درخواست‌ می‌شود نمونه‌ خلط‌ 24 ساعته‌ خود را برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ جمع‌ کنید تا مشخص‌ شود که‌ آیا سل‌ همچنان‌ فعال‌ است‌ یا خیر.

روشهای تشخیص

▪ آزمون توبرکولین

▪ کشت خلط

▪ ۳ نمونه خلط از بیمار گرفته و به آزمایشگاه ارسال می‌گردد. نحوه گرفتن نمونه خلط :

الف) ابتدا در اولین مراجعه فرد مشکوک یک نمونه گرفته می‌شود.

ب) ظرفی به بیمار داده می شود که مشخصات بیمار در سطح خارجی ظرف نوشته شده است. ج) وبیمار باید نمونه دوم خود را صبح زود و قبل از مراجعه دوم جمع‌آوری کند.

د) در مراجعه دوم نمونه سوم از وی گرفته می‌شود.

و) رادیوگرافی سینه

هـ) نمونه برداری بافتی


آیا برای چک کردن سل باید هر سال یک تست پوستی انجام داد؟

اگر شما در معرض خطر ابتلا به سل یا انتقال سل هستید و یا شغل شما ایجاب می کند باید تست صورت گیرد. توصیه می شود افرادی که در تماس نزدیک با بیماران مبتلا به سل هستند و یا اخیراً علائم سل در آنها بروز کرده است، جهت، تشخیص « تست توبرکولین » را انجام دهند.

اگر شما در گروهای پر خطر بیماری سل قرار گرفته اید، برای مثال مبتلا به ایدز، باید حتماً تست شوید.
دکتر نادر
15-Oct-2009, 15:36
با استفاده از یک آزمایش چدید ممکن است بتوان به سرعت افراد دچار سل فعال را تشخیص داد


دانشمندان می‌گویند با استفاده از یک آزمایش چدید ممکن است بتوان به سرعت در میان افرادی که آزمایش خلط آنها از لحاظ سل منفی بوده است،‌ افراد دچار سل فعال را تشخیص داد .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از هلث دی نیوز ، این دانشمندان می‌گویند در حدود نیمی از افراد مبتلا به سل فعال را نمی‌توان با انجام آزمایش خلط باکتری ایجاد کننده بیمار را شناسایی کرد. بنابراین آزمایش های تشخیصی جدیدی برای کمک به مهار انتشار بیماری لازم است.

دکتر کریستوف لانگ،‌ محقق ارشد در این بررسی که گروه” کارآزمایی‌های شبکه اروپایی سل” آن را انجام داده است، در این باره گفت:‌ “در این بررسی ما نشان دادیم که افتراق دادن میان سل فعال ریوی و عفونت غیرفعال سل با استفاده از آزمایش ELISpot امکان‌پدیر است

در این بررسی بر روی ۳۴۷ نفر، از جمله ۷۱ بیمار مبتلا به سل فعال ریوی انجام شد.
نتایج آزمایش ELISpot در ۶۵ مورد (۹۱٫۵ درصد)‌ مبتلایان به سل فعال ریوی مثبت بود.

آزمایش ELISpot سل فعال را با مقایسه شمار لمفوسیت‌های تی اختصاصی سل در خون با شمار این سلول‌ها در ریه در عرض یک روز نتیجه را به دست می‌دهد. با آزمایش‌های فعلی ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتایج از لحاط ابتلا فرد به سل فعال ریوی مشخص شود.

به گفنه لانگ نشان داد که تست ELISpot مثبت به شدت بیانگر وجود سل فعال در فرد به است، در حالیکه نتیجه منفی این آزمایش، وجود سل را رد می کند.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت ( WHO )حدود یک سوم جمعیت جهان با باکتری مایکوباکتریوم توبرکولوزیس، عامل سل، آلوده هستند، اما تنها یک ۱۰ تا ۲۰ درصد آنها به سل فعال مبتلا خواهند شد. سل فعال هفتمین عامل مرگ و میر در جهان است.

نتایج این این بررسی در شمار اول اکتبر American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.طبقه بندی: بیماری،
[ جمعه 8 بهمن 1389 ] [ 01:34 ب.ظ ] [ امید وزیری دوزین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدید كننده عزیز. امیدوارم ساعات خوشی را در این وبلاگ به سر ببرید.
email : omidtakalii@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
.