تبلیغات
welcome
welcome
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلگ چیست؟

تاثیرات مخرب کشیدن سیگار بر روی زنان

زنان،قربانیان اصلى سیگار

گسترش حضور زنان در اجتماع پیامدهاى بسیارى داشته كه افزایش مصرف سیگار یكى از ناگوارترین آنها است. برخلاف تصور همگان سیگار بیش از آنكه سلامت مردان را به خطر اندازد، زنان را دچار آسیب هاى متعدد جسمى و روانى مى كند.براساس اعلام سازمان بهداشت جهانى تعداد زنان سیگارى در ۲۰سال اخیر ۶۰درصد افزایش یافته و آمار زنانى كه روزانه بیش از یك پاكت سیگار مى كشند، سه برابر شده است.به نوعى مى توان گفت زنان با افزایش حضور خود در اجتماع و مشاغل مختلف عادت هاى ناشى از آن را نیز افزایش داده اند.

میل به تجردگرایى، تغییر رژیم غذایى و استعمال سیگار سه مشخصه زندگى مدرن و امروزى زن ها است كه آخرى سهم بسزایى در به خطر انداختن سلامت آنها خواهد داشت.گرچه بارها و بارها از تاثیرات مخرب سیگار بر بدن صحبت شده است ولى یادآورى مجدد این مسئله كه زنان بیش از مردان در معرض آسیب قرار دارند، آن هم در جوامعى كه كمتر كسى به وضعیت بهداشتى و روانى زن ها توجه مى كند، از اهمیت فراوانى برخوردار است.

در سنین ۶۰ تا ۸۰سالگى بیشترین سرطان تهدیدكننده زنان سیگارى سرطان ریه است كه برخلاف معمول كه تصور مى شد، بیشترین علت مرگ در مردان است، زنان را گرفتار مى سازد.سرطان هاى دیگر نظیر سرطان پستان در مقام هاى بعدى قرار دارد. گرچه نقش سرطان رحم در كاهش طول عمر زنان سیگارى را نمى توان نادیده گرفت.

سیگار مهمترین عامل تكثیر ویروس Papova ویروس به وجودآورنده سرطان رحم به شمار مى رود. لذا زنان سیگارى بیشترین میزان ابتلا به این بیمارى را دارند. ضمن آنكه سیگار با كاهش عملكرد قرص هاى پیشگیرى از باردارى حاوى استروژن احتمال بروز سرطان آندومتر را ۱۰برابر افزایش مى دهد.

سكته نیز بیشتر از آنچه در مردان دیده شود، زنان را مورد تهاجم قرار مى دهد. زنانى كه روزانه یك پاكت سیگار مى كشند، در مقایسه با زنان غیرسیگارى ۵ سال و دوماه زودتر دچار سكته قلبى مى شوند. علاوه بر اینكه خطر سكته مغزى در آنهایى كه بیش از ۲۵ نخ سیگار در روز استعمال مى كنند را دوبرابر افزایش مى دهد.

یائسگى پدیده اى كه در اثر توقف قاعدگى و قطع ترشح هورمون استروژن در زنان رخ مى دهد، در سیگارى ها تقریباً دو تا پنج سال زودتر اتفاق مى افتد كه این خود باعث بروز عوارض زودهنگام یائسگى مى شود. قرص هاى پیشگیرى نیز كه نقش موثرى در برطرف كردن تظاهرات آزاردهنده یائسگى نظیر گرگرفتگى و خشكى مهبل ایفا مى كند، در زنان سیگارى هیچ گونه تاثیرى از خود به جاى نمى گذارد، علاوه بر اینكه خود باعث بروز كلسترول بالا و پرفشارى خون و افزایش خطر بیمارى هاى قلبى تا ۴۰برابر مى شود.

از دیگر تاثیرات سیگار بر كاهش ترشح هورمون زنانه استروژن مى توان به استئوپروز زودرس اشاره كرد. زنان سیگارى به دلیل یائسگى زودرس خیلى زودتر از همسالان غیرسیگارى خود در معرض ابتلا به پوكى استخوان و شكستگى ناشى از آن قرار دارند.آنفیزم، نارسایى مزمن ریوى، برونشیت، سرطان حنجره، دهان، مثانه، كلیه، ناتوانى ادرار و بروز چین و چروك پوست از دیگر تاثیرات تخریب كننده سیگار به شمار مى روند.

در دوران حاملگى نیز به لحاظ آسیبى كه به جنین وارد مى كند بیش از سایر زمان ها خطرساز است. ۴۰درصد حاملگى ها در زنان سیگارى به باردارى خارج از رحم منتهى مى شود. قدرت باردارى در زنان سیگارى كه بیشتر از ۳۰سال سن دارند، ۷۵ درصد كاهش مى یابد.مرگ ناگهانى جنین در مادرانى كه روزانه یك پاكت سیگار مى كشند، هفت برابر بیشتر از دیگران اتفاق مى افتد.تولد نوزادى با هوش پایین، وزن كم و ناهنجارى هاى مادرزادى و یا سقط جنین از دیگرعوارض استعمال سیگار در باردارى به شمار مى آیند.

علاوه بر آسیب هاى جسمى، ناهنجارى هاى روانى متفاوتى نیز هستند كه به دنبال سیگار بروز مى كند. كاهش میل جنسى كه در اغلب موارد باعث طلاق و از هم پاشیدگى خانواده مى شود، مهمترین عامل روانى ناشى از استعمال سیگار است.

تاثیر تنباكو بر كاهش قوه جنسى به حدى است كه در قرن ۱۶ از آن براى كاهش میل جنسى نوآموزان كلیساى كاتولیك استفاده مى كردند. اما به دلیل تغییرات هورمونى ویژه اى كه سیگار در زنان ایجاد مى كند، كاهش میل جنسى در زنان بیشتر از مردان دیده مى شود.

بر طبق آمارهاى موجود بیشترین میزان سردمزاجى در زندگى هاى زناشویى ناموفق متعلق به زنان سیگارى است.با تمامى اینها براى قطع مصرف سیگار هیچ گاه دیر نیست، گرچه صحبت از ترك سیگار به مراتب ساده تر از اجرا كردن است، آن هم در میان افرادى كه استعمال سیگار تنها برایشان یك امر عادى بدون هیچ گونه آرامش اولیه است.اما خوشبختانه همان طور كه با هر سیگارى كه دود مى شود خطر بیمارى هاى فوق افزایش مى یابد، با هر نخ سیگارى كه در پاكت باقى بماند این خطر فروكش مى كند.

ضمن اینكه به چاقى نیز نباید فكر كرد. برخلاف نظر برخى خانم ها كه اعتقاد دارند قطع سیگار باعث افزایش وزن مى شود، باید گفت برخوردارى از یك رژیم غذایى سالم و كارآمد نه تنها باعث چاقى نمى شود كه تاثیرات منفى سیگار در بدن را هم از بین مى برد.طبقه بندی: بیماری،
[ جمعه 8 بهمن 1389 ] [ 11:15 ق.ظ ] [ امید وزیری دوزین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدید كننده عزیز. امیدوارم ساعات خوشی را در این وبلاگ به سر ببرید.
email : omidtakalii@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
.